This page is hosted for free by cba.pl. Are you the owner of this page? You can remove this message and unlock many additional features by upgrading to PRO or VIP hosting for just 0.83 PLN!
Want to support this website? Click here and buy hosting plan!
Gminna Biblioteka Publiczna w Szaflarach
Wejścia na stronę
Dzisiaj jest:

o bibliotece >> historia biblioteki

Historia Gminnej Biblioteki Publicznej w Szaflarach

Początki Biblioteki sięgają roku 1916, kiedy to Związek Podhalan w Szaflarach z własnych funduszy zakupił 500 książek. Najpierw miała swoją siedzibę w pomieszczeniach dworskich, a funkcję bibliotekarzy pełnili nauczyciele Szkoły Powszechnej w Szaflarach.

Powołując  się na  artykuł Jana Antoła:  "Skarby  biblioteki"  zamieszczonego  w  "Tygodniku  Podhalańskim" [w grudniu 1991 lub styczniu 1992 roku]: "Pierwsza biblioteka publiczna powstała  w  Szaflarach z inicjatywy ówczesnego ogniska Związku Podhalan. Otrzymała wtedy w darze od warszawskiego ogniska Związku Podhalan 42 książki, a 70 książek przekazał dr Stanisław Kipta z Krakowa. Za własne pieniądze składkowe zakupiono pozostałe tytuły. Bibliotekarzem był kierownik szkoły pan Tadeusz Palczewski, którego nazwisko przewija się przy wielu społecznych inicjatywach w tamtych czasach."

Pomieszczenie dla Biblioteki było malutkie, ale czytelników było dużo; zwłaszcza w czasie długich zimowych wieczorów czytelnicy zbierali się w Bibliotece i część książek była czytana na miejscu. Takie spotkania były szczególnie ważne szczególnie dlatego, że nie tylko książki czytano, ale także gorąco nad nimi dyskutowano. Przeważnie czytano powieści historyczne: Sienkiewicza, Kraszewskiego; ale także książki religijne, które stanowiły większość księgozbioru.

Młodzi czytelnicy, których była znikoma ilość (z pewnością brakowało w księgozbiorze literatury stosownej do ich wieku), mogli czytać wyłącznie na miejscu; starszym czytelnikom pozwalano zabierać książki do domu. Takie stanowisko wynikało niewątpliwie z troski o poszanowanie książki nie tylko jako wartości duchowej, ale również materialnej (stan materialny ludności graniczył w tym czasie z ubóstwem).

Należy w tym miejscu zaznaczyć że Biblioteka w tym czasie była także jedynym ośrodkiem kultury, gdzie zbierała się młodzież na pogawędki; przygotowywano też np. inscenizacje kolędników - i inne - głównie związane z obrzędami religijnymi. Odbywały się też spotkania kulturalne jakie były na owe czasy.

W 1935 roku powstało Towarzystwo Bibliotek Publicznych, które gromadząc cały księgozbiór - w Szaflarach utworzyło Bibliotekę Publiczną, a jej prowadzenie powierzono nauczycielce szkoły uczącej w Szaflarach. Była nią Jadwiga Jaglanówna. Tak przetrwała Biblioteka aż do wybuchu II wojny światowej więcej...

Ostatnia aktualizacja -