Gminna Biblioteka Publiczna w Szaflarach
Wejścia na stronę
Dzisiaj jest:


Gmina Szaflary >> warto zobaczyć >> zabytki

zabytki > Krzyż na Ranisbergu - Pomnik Świętego Andrzeja Apostoła - Figura Madonny z Szaflar -
- Chałupa Anny Doruli
- Kapliczki

Krzyż na Ranisbergu - został uroczyście poświęcony 17 V 1914 r. Krzyż na Ranisbergu
przez ks. prałata i dziekana nowotarskiego Piotra Krawczyńskiego. Kazanie wygłosił ks. Kazimierz Prażnowski z Nowego Targu. Fundatorami byli parafianie szaflarscy, a inicjatorem proboszcz Szaflar ks. Maurycy Rottermund.
Krzyż wykonali miejscowi kowale Maciej   Łukaszczyk spod   Lubelek w Szaflarach i Bartłomiej Jarząbek spod Buka w Bańskiej Niżnej. Odpowiednie sztaby winklówki sprowadzono już 12 XI 1909 r. ze składnicy Samuela Zinsa w Tarnowie.
Ostateczna decyzja o postawieniu krzyża zapadła 3 VII 1910 r. podczas sumy. Został on postawiony, aby uczcić 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem.
Na krzyżu umieszczono napis "w tym znaku zwyciężysz", daty 1410-1910, kosę racławicką i dwa   miecze.   Na tablicy   był napis "Za pontyfikatu papieża Piusa X, cesarzem Austryi Franciszek Józef I, biskupem krakowskim Adam Sapiecha, za staraniem ks. proboszcza szaflarskiego Maurycego Rottermunda krzyż ten postawiono na pamiątkę 500 rocznicy zwycięstwa Polaków nad Krzyżakami pod Grunwaldem dnia 10 VII 1410 r".
Poświęcenia dokonał ks. prałat Krawczyński, dziekan nowotarski dnia 17 V 1914 r. Fundatorami są parafianie szaflarscy. Wykonał: Maciej Łukaszczyk i Bartłomiej Jarząbek".
W pierwszych dniach wojny tablica fundacyjna   została   odpiłowana i ukryta. Dokonali tego sołtys Leopold Polak i Andrzej Łukaszczyk na polecenie wójta Wojciecha Kamińskiego. Hitlerowców poinformowano, że krzyż jest votum dziękczynnym za cudowne uratowanie wsi od zarazy cholery w XIX wieku i dlatego nie został zniszczony. W latach 1942-43 Niemcy kazali obsadzić wzgórze sosną.
Po wojnie, dzięki staraniom proboszcza Szaflar ks. prałata Krzyż na RanisberguJana Humpoli 13 VII 1947 r. ponownie tabliczkę poświęcono i przytwierdzono uroczyście do krzyża. Sosny bardzo szybko urosły i zakryły krzyż.
1 VII 1991 r. postanowiono, że w 2000 r. krzyż zostanie podniesiony do góry, tak, aby był widoczny. Uroczystość ponownego poświęcenia Krzyża Grunwaldzkiego i Milenijnego na Ranisbergu odbyła się w czwartek 14 IX 2000 r. Poświęcenia dokonał ks. Kardynał Franciszek Macharski. Krzyż został odnowiony i podniesiony o 10 m. Obecnie wmurowane są dwie tablice - poprzednia i obecna o treści "W hołdzie Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, w podzięce przodkom, którzy krzyż ten ufundowali i wykonali. Krzyż odnowiono i podniesiono na Chwałę Chrystusa Pana Króla Wieków, w roku Jubileuszowym 2000 lat Chrześcijaństwa i 1000 lat Biskupstwa w Krakowie, gdy papieżem był Jan Paweł II, a Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim Kardynał Franciszek Macharski. Wspólnoty parafialne i samorząd gminy Szaflary. Szaflary 14 IX 2000r". Uroczystość ta odbyła się też w 650 rocznicę istnienia parafii w Szaflarach.
Co roku 14 IX odbywa się pielgrzymka od kościoła w Szaflarach pod krzyż na Ranisbergu, zakończona odprawieniem tam Mszy św.

do góry
< wstecz - dalej >
Ostatnia aktualizacja -