Gminna Biblioteka Publiczna w Szaflarach
Wejścia na stronę
Dzisiaj jest:


Gmina Szaflary >> warto zobaczyć >> zabytki

zabytki > Krzyż na Ranisbergu - Pomnik Świętego Andrzeja Apostoła - Figura Madonny z Szaflar -
- Chałupa Anny Doruli
- Kapliczki


    W Szaflarach spotykamy wiele przydrożnych kapliczek. Jedne powstały w XIX wieku, inne w czasach, kiedy proboszczem był ks. Leon Krejcza, jeszcze inne w czasach obecnych. Fundatorami są właściciele posesji, na których są postawione.

  • Przy ulicy Roli Galicowej stoi kapliczka, która ma około 130 lat. Postawili ją nieznani ludzie z Leśnicy, którzy chodzili do kościoła w Szaflarach. Jest murowana z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczęcie,
    a u góry umieszczona jest mała figurka Pana Jezusa. Przy tej kapliczce, czasie procesji Bożego Ciała jest pierwszy ołtarz.
  • Przy ulicy A. Suskiego (u państwa Skwarków) stoi murowana, pomalowana na biało, pokryta blachą kapliczka wybudowana w 1926 r. przez mieszkańców Białego Dunajca, Bańskiej Niżnej, Gliczarowa, Maruszyny i gminę Szaflary. Znajduje się w niej Matka Boska z Dzieciątkiem, a u góry małe figurki 2 Apostołów. W czasie procesji Bożego Ciała jest tu drugi ołtarz.
  • Również przy tej samej ulicy jest kapliczka ufundowana w 1892 r. przez wójta Wojciecha Kamińskiego, na cześć Królowej Nieba. Na samej górze stoi figura św. Floriana, poniżej figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Wojciecha, św. Andrzeja, św. Jana, św. Michała i św. Katarzyny W czasie procesji Bożego Ciała znajduje się tutaj trzeci ołtarz.
  • Za remizą OSP stoi murowana kapliczka z przełomu XIX i XX wieku. Znajdują się w niej drewniane figury św. Bartłomieja (mniejsza) i św. Jana (większa). Obok rośnie olbrzymi jesion, który jest zabytkiem przyrody i dwa mniejsze modrzewie. Została ona zbudowana koło dawnej drogi prowadzącej do drewnianego, dziś już nie istniejącego mostu. W czasie procesji Bożego Ciała jest tu czwarty ołtarz.
  • Na granicy Szaflar i Białego Dunajca, przy starej drodze, w otoczeniu starych drzew, na betonowym postumencie stoi krzyż. Na nim widnieje napis, że "fundatorami jego są Kamiński Jan, Michał. Grunt, na którym jest on wystawiony należy do fundatorów i za nic nie wolno tego gruntu sprzedać ani zastawić". Krzyż ten postawiono w 1893 r.
  • Na granicy Szaflar i wsi Bór na drzewie wisi kapliczka Matki Bożej Ludźmierskiej z 1928 r. Powstała ona po wypadku 21-letniego mieszkańca Szaflar, który zginął, kiedy na motorze uderzył w to drzewo. Do dziś opiekuje się nią jego najbliższa rodzina.
  • Przy drodze na Sądel stoi na żelaznym słupku mała kapliczka, w której umieszczona jest figurka Matki Boskiej.
  • Na ulicy Orkana stoi murowana kapliczka, ufundowana przez Andrzeja i Helenę Jarząbek
    w 1946 r. w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Wtedy stała ona na drewnianym palu. Została przebudowana
    w 1965 r. Jest poświęcona Sercu Pana Jezusa. Poświęcił ją ks. Leon Krejcza w dn. 17 VI 1965 r.
  • W latach dziewięćdziesiątych postawiono nowe kapliczki. Często umieszczane są w przydomowych ogródkach, na skalniakach lub betonowych postumentach, w otoczeniu   kwiatów i krzewów. Najczęściej umieszczana jest w nich figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej. Wiele takich kapliczek spotykamy przy ulicy Bocznej, Polnej, A. Suskiego itd.
    Oprac: Halina Hanula
do góry
< wstecz
Ostatnia aktualizacja -